Πέμπτη, 10 Ιανουαρίου 2013 10:00

Jordan 191 (1991)

Written by

Το πρώτο μονοθέσιο της Ιρλανδικής ομάδας, ήταν η πολύ επιτυχημένη 191 που σχεδίασε ο Gary Anderson.

H ομάδα της Jordan είχε μέχρι τότε εμπειρία και πολλές διακρίσεις στο διεθνές πρωτάθλημα Formula 3000, όμως καμία εμπειρία από Formula 1.

Ξεκίνησε το επιχείρημα από το μηδέν και τον σχεδιασμό του μονοθεσίου από λευκό χαρτί και αυτό έκανε την επιτυχία ακόμα πιο εντυπωσιακή.
Ο Βόρειο Ιρλανδός Gary Anderson στην πρώτη του επαφή με την F1, σχεδίασε ένα μονοθέσιο που έκανε ακόμα και τις μεγάλες ομάδες να τρίβουν τα μάτια της.

Ο κινητήρας που χρησιμοποίησε η 191, ήταν ο πελατειακός  V8 της Ford.
Καύσιμα και λιπαντικά ήταν της BP και τα ελαστικά της Goodyear.

Jordan launch

Ως νέα ομάδα στο πρωτάθλημα, ήταν υποχρεωμένη να παίρνει μέρος και στα pre-qualifying, καθώς τα μονοθέσια συνολικά ήταν 34 και σε κάθε αγώνα θα λάμβαναν μέρος μόνο τα 26.
Έτσι στο pre-qualifying γινόταν το πρώτο ξεκαθάρισμα όπου από τα 8 μονοθέσια που λάμβαναν μέρος, στο qualifying θα περνούσαν τα 4 πιο γρήγορα.

Στον πρώτο αγώνα στο Phoenix των ΗΠΑ τα κατάφεραν κατά το ήμισυ, καθώς ο Bertrand Gachot κατάφερε να προκριθεί, όχι όμως και ο Andrea de Cesaris.
Αυτή ήταν η πρώτη αλλά και η τελευταία φορά που δεν κατάφερε κάποιο μονοθέσιο της ομάδας να περάσει αυτή την διαδικασία.

Ο Gachot στα δοκιμαστικά σημείωσε τον εκπληκτικό 14ο χρόνο, ενώ στον αγώνα εγκατέλειψε μετά από εντυπωσιακό αγώνα 6 γύρους πριν το τέλος.

Στην Βραζιλία και το Σαν Μαρίνο, η ομάδα είδε και τα δύο μονοθέσιά της να εγκαταλείπουν από προβλήματα αξιοπιστίας.
Στο Μονακό ήρθε τελικά η πρώτη καρό σημαία για την Jordan, μέσω του Bertrand Gachot που τερμάτισε στην 8η θέση.

Στον Καναδά η ομάδα κατάφερε τον καλύτερο ομαδικό της τερματισμό, με τον de Cesaris να τερματίζει στην 4η θέση και τον Gachot στην 5η, όντας μάλιστα στον ίδιο γύρο με τον νικητή του αγώνα, Nelson Piquet.

Jordan 2

O de Cesaris τερμάτισε εντός  βαθμών και στους δυο επόμενους αγώνες, σε Μεξικό και Γαλλία, κατακτώντας την 4η και 6η θέση αντίστοιχα, ενώ στην Μ.Βρετανία ο Gachot τερμάτισε 6ος.

Ο τελευταίος διπλός τερματισμός εντός βαθμολογούμενης εξάδας, ήρθε στην Γερμανία με τον de Cesaris 5o και τον Gachot 6ο.

Στην Ουγγαρία έμειναν εκτός βαθμολογίας, τερματίζοντας στις θέσεις 7 και 9 με τον Gachot να σημειώνει τον ταχύτερο χρόνο του αγώνα, τον πρώτο στην ιστορία της ομάδας.
Εκεί ήταν και ο τελευταίος αγώνας που οι de Cesaris και Gachot έτρεξαν παρέα.

Ο Gachot βρέθηκε πίσω από τα κάγκελα της φυλακής, όταν μάλωσε με έναν ταξιτζή στο Λονδίνο και χρησιμοποίησε δακρυγόνο σπρέι ως μέσο άμυνας.
Στην Αγγλία όμως, αυτό το δακρυγόνο σπρέι θεωρείτε όπλο κι έτσι ο Gachot καταδικάστηκε σε 6 μήνες φυλάκιση (που αργότερα έγιναν 2).
Έτσι, η Jordan έπρεπε μέσα σε λίγες μέρες να βρει αντικαταστάτη.

Jordan 3

Ο αντικαταστάτης φυσικά, ήταν κάποιος νεαρός Γερμανός που άκουγε στο όνομα...Michael Schumacher.
Ο Schumacher κατάφερε να κάνει τον 7ο χρόνο στα δοκιμαστικά, με τον de Cesaris να κάνει τον 11ο.
Ο αγώνας του Γερμανού είχε διάρκεια μόνο λίγες εκατοντάδες μέτρα, καθώς εγκατέλειψε από πρόβλημα στον συμπλέκτη.
Από την άλλη ο de Cesaris πραγματοποιώντας μια εξαιρετική εμφάνιση, είχε φτάσει στην δεύτερη θέση την οποία και κρατούσε με άνεση μέχρι 3 γύρους πριν το τέλος.
Εκεί, τα όνειρα για το πρώτο πόντιουμ της ομάδας χάθηκαν μέσα στον καπνό του Ford V8, που παρέδωσε το πνεύμα 3 γύρους πριν τον τερματισμό.

Jordan 4

O Eddie Jordan έτρεξε να κλείσει συμβόλαιο στον Schumacher, όμως ο Flavio Briatore έτρεξε ακόμα πιο γρήγορα, αρπάζοντάς τον μέσα από τα χέρια του Ιρλανδού.
Σε αντάλλαγμα του έδωσε τον Roberto Moreno (του οποίου πήρε την θέση στην Benetton ο Schumacher), o οποίος έτρεξε από τον επόμενο αγώνα στην Ιταλία για λογαριασμό της Jordan.
Παρά την καλή επίδοση που είχε στα δοκιμαστικά (9ο χρόνο) στον αγώνα εγκατέλειψε μόλις στον 2ο γύρο μετά από έξοδο που είχε, ενώ ο de Cesaris τερμάτισε μια ανάσα από τους βαθμούς, στην 7η θέση.

Στην Πορτογαλία τα αποτελέσματα δεν έφεραν βαθμούς, με τα μονοθέσια να τερματίζουν στις θέσει 8 και 10, δια χειρός de Cesaris και Moreno αντίστοιχα.

Jordan 5

Στους 3 τελευταίους αγώνες, την θέση του Roberto Moreno πήρε ο δοκιμαστής της ομάδας, Ιταλός Alessandro Zanardi.

Τα αποτελέσματα δεν ήταν όμως ιδανικά και βαθμοί για την ομάδα δεν ήρθαν μέχρι το τέλος της χρονιάς, με τον Andrea de Cesaris να καταφέρνει έναν τερματισμό στην 8η θέση στον αγώνα της Αυστραλίας και τον Alessandro Zanardi δυο 9ες θέσεις σε Ισπανία και Αυστραλία.

Jordan 6

Στην βαθμολογία η Jordan κατάφερε στην πρώτη της χρονιά να τερματίσει στην 5η θέση, πίσω από τις McLaren, Williams, Ferrari και Benetton, με 13 βαθμούς.

Να θυμίσουμε πως εκείνη την εποχή, βαθμούς έπαιρναν οι πρώτοι 6 σε κάθε αγώνα και η βαθμολογία ήταν:
10 – 6- 4 – 3 – 2 – 1.

Κινητήρας: Ford V8